40 Yıl Sonra Bir İlk! Trump'ın Nükleer Yetkisi Kongrede Tartışmaya Açıldı

40 YIL SONRA BİR İLK! TRUMP'IN NÜKLEER YETKİSİ KONGREDE TARTIŞMAYA AÇILDI

ABD kongresinde, ABD Başkanı Trump'ın nükleer silah kullanma yetkisinin tartışmaya açılmasıyla 40 yıl sonra bir ilk yaşandı.

Tarih : 15 Kasım 2017, 12:50
Puan Ver : 40 Yıl Sonra Bir İlk! Trump'ın Nükleer Yetkisi Kongrede Tartışmaya Açıldı(7/10)3

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde düzenlenen oturumda, ABD Başkanı Donald Trump'ın "dengesiz ve değişken" olduğu iddia edilerek nükleer silah kullanma yetkisinin tartışılması gerektiği belirtildi.

40 YIL SONRA BİR İLK

ABD Kongresinde 40 yılın ardından ilk kez bir ABD Başkanı için "nükleer yetki" tartışması yaşandı.

Senato Dış İlişkiler Komitesinde konuşan Connecticut Senatörü Demokrat Chris Murphy, "ABD Başkanı'nın oldukça dengesiz ve değişken olmasından endişeliyiz. Onun karar verme süreci hayalperest ve ABD ulusal çıkarları dışında bir nükleer silah saldırı emri verebilir." diye konuştu.

Ayrıca Murphy, içinde bulundukları durumun istisnai doğasını kabul etmeleri gerektiğini söyledi.

"DÜŞMANLARIMIZ BİZİ YAKINDAN İZLİYOR"

Komite üyelerinden Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio ise söz konusu oturumun dışarıda "ABD'nin nükleer silah kullanma kapasitesinde bir noksanlık emaresi" olarak değerlendirilmemesi için bu konularda hassas olunması uyarısında bulundu. Rubio, "Düşmanlarımız bizi yakından izliyor." dedi.

"NÜKLEER SİLAH KULLANMA YETKİSİ HASSAS BİR ŞEKİLDE KONUŞULMALI"

Komite Başkanı Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker da kongrede birçok temsilcinin Trump'ın öngörülemez davranışları yüzünden zaman zaman endişelendiğini ancak nükleer silah kullanma yetkisi konusunun oldukça hassas bir şekilde konuşulması gerektiğini dile getirdi.

TRUMP "KUZEY KORE'Yİ ORTADAN KALDIRMAKTAN ÇEKİNMEYİZ" DEMİŞTİTrump, eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantılarındaki konuşmasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u "roket adam" olarak nitelendirmiş ve "gerekirse bu ülkeyi tamamen ortadan kaldırmaktan çekinmeyecekleri" mesajını vermişti.

Corker ise geçen ay yaptığı bir açıklamada Trump'ın ABD'yi 3. Dünya Savaşına doğru sürüklediğini savunmuştu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: 40  Yıl  Sonra  Bir  İlk  Trump  In  Nükleer  Yetkisi  Kongrede  Tartışmaya  
Açıldı    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER