ABD, Rusya'nın en ünlü gazetecisini ajan ilan etti

ABD, RUSYA'NIN EN ÜNLÜ GAZETECİSİNİ AJAN İLAN ETTİ

Rus medyasına savaş açan ABD, Rusya'nın en büyük medya kuruluşları Sputnik ve Russia Today'in Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan'ı "yabancı ajan" olarak kaydetti.

Tarih : 13 Kasım 2017, 23:50
Puan Ver : Abd, Rusya'nın En Ünlü Gazetecisini Ajan İlan Etti(6/10)2

Sputnik ve Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, RT America'nın ABD Adalet Bakanlığının talebi üzerine 'yabancı ajan' olarak kaydedildiğini açıkladı.

"ABD'DE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLDUĞUNU DÜŞÜNENLERİ TEBRİK EDİYORUZ"

Twitter hesabından açıklama yapan Simonyan, "Hukuki yollara başvurma ve yabancı ajan olarak kaydolma seçenekleri arasından ikincisini tercih ettik. Bu çerçevede ABD'deki ifade özgürlüğünü ve buna hala daha inananları tebrik ediyoruz" diye yazdı.

KARARI MAHKEMEYE GÖTÜRECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Simonyan, daha önce yaptığı açıklamada, ABD'de başka bir devlet için lobicilik yapan kişi ve kurumları hedef alan FARA yasası kapsamında 'yabancı ajan' olarak kayıt olacaklarını fakat ABD Adalet Bakanlığının bu kararını mutlaka mahkemeye götüreceklerini söylemişti.

"KREMLİN'İN PROPAGANDA ARACI"

Washington, RT'nin 'Kremlin'in propaganda aracı' olduğunu ve bu nedenle yabancı bir ülkenin çıkarları için lobi faaliyetleri yapanları hedef alan bir yasa olan FARA kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini iddia ediyor.

Bu nedenle RT, Rusya'nın 2016 ABD seçimlerine müdahale ettiği iddiaları yüzünden ABD'li soruşturmacıların odaklandığı kurumlardan biri olmuştu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Abd  Rusya  Nın  En  Ünlü  Gazetecisini  Ajan  İlan  Etti    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER