Atatürk'ün Üzerinde Meşhur Geldikleri Gibi Giderler Sözünü Söylediği Gemi Bulundu

ATATÜRK'ÜN ÜZERİNDE MEŞHUR GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER SÖZÜNÜ SÖYLEDİĞİ GEMİ BULUNDU

Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'un işgal edildiği 13 Kasım 1918 tarihinde güvertesinde "Geldikleri gibi giderler." dediği gemi bulundu.

Tarih : 13 Kasım 2017, 15:50
Puan Ver : Atatürk'ün Üzerinde Meşhur Geldikleri Gibi Giderler Sözünü Söylediği Gemi Bulundu(7/10)3

Mustafa Kemal Atatürk İstanbul'un işgali esnasında İstanbul Boğazı'nda üzerinde bulunduğu ve meşhur sözü "geldikleri gibi giderler" dediği gemi restorasyon için Tuzla Tersanesi'ne getirildi. 106 yaşındaki Kartal 2 isimli istimbotun restorasyonu hakkında bilgi verilmek için basın açıklaması yapıldı.

"BİZ BUNUN FARKINDA DEĞİLDİK"

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz: "Kartal tabi Türk Tarihi'nin en sembol gemilerinden biri. Çünkü Atatürk'ün üzerinde 'geldikleri gibi giderler' sözünü sarf ettiği platform. Kartal esasında 106 yıldır bizimle berabermiş. Ama biz bunu farkında değildik. Maalesef Türk Denizcilik Kültürü'nde tarihimize mal olmuş gemilere pek sahip çıkamadık. Ama artık bulduğumuz zamanda pek bırakamıyoruz. 106 yaşındaki bu tekneyi en kısa zamanda seneye aynı gün bir müze gemi statüsünde İstanbul'un en güzel yerinde sergilemek Türk Halkı'na umut aşılamak için bir proje başlattık "dedi.

"GEMİYİ BULDUĞUMUZDA BATIK VAZİYETTEYDİ"

Bir Atatürk filmi yaptıklarını söyleyen yapımcı İbrahim Benli, " Senaryo çalışmaları sırasında gemiden haberdar olduk. Gemiyi bulduğumuzda batık vaziyetteydi. Batık olduğu yerden çıkardık. Burada kızağa yerleştirdik. Restore edeceğiz. ve İnşallah Türk Milleti'ni yüz yıllık o 'geldikleri gibi giderler' lafını yeninden hatırlanması için o sözün değerini unutulmaması için Deniz Kuvvetleri'ne hibe edeceğiz. Deniz Kuvvetleri'nin sorumluluğunda sergileyeceğiz" şeklinde konuştu. Öte yandan 106 yıllık gemi yapılacak restorasyonun ardından Deniz Kuvvetlerinin sorumluluğunda vatandaşların ziyaretine açılacak.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Atatürk  Ün  Üzerinde  Meşhur  Geldikleri  Gibi  Giderler  Sözünü  Söylediği  Gemi  Bulundu  
  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER