Bangladeş'e Kaçan Arakanlı Müslüman Kadınlar Cinsel İlişki Kölesi Yapılıyor

BANGLADEŞ'E KAÇAN ARAKANLI MÜSLÜMAN KADINLAR CİNSEL İLİŞKİ KÖLESİ YAPILIYOR

21 yaşındaki Arakan Müslümanı Halime, Myanmar'dan kaçıp Bangladeş'e geldikten sonra nasıl seks kölesi yapıldığını BBC'den Noima İkbal'e anlattı.

Tarih : 13 Kasım 2017, 17:00
Puan Ver : Bangladeş'e Kaçan Arakanlı Müslüman Kadınlar Cinsel İlişki Kölesi Yapılıyor(8/10)4

Birleşmiş Milletler, Myanmar'dan kaçarak Bangladeş'e sığınan yarım milyon Arakan Müslümanının cinsel istismar ve sömürü düzeniyle karşı karşıya olduğunu söylüyor. Halime, üç ay önce Arakan bölgesindeki şiddetten komşularıyla birlikte kaçarak Bangladeş'e gelmiş. Ailesinin nerede olduğunu ise hala bilmiyor.

"BENİMLE EVLENMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ"

21 yaşındaki Arakan Müslümanı Halime, Bangladeş'e geldikten sonra nasıl seks kölesi yapıldığını BBC'den Noima İkbal'e anlattı:"Bangladeş'e geldiğimizde bizi bir kampa yerleştirdiler. Burada Bangladeşli bir adam bize biraz yemek verdi. Bana eşini kaybettiğini, iki çocuğunun olduğunu söylüyordu. Benimle evlenmek istediğini de söyledi."

"BİRÇOK ERKEKLE İLİŞKİYE ZORLANDIM"

Halime, adama inandığını ve Cox's Bazar'daki evine gittiğini anlatıyor ve ekliyor: "Eve girdiğimde aynı benim gibi yedi ya da sekiz genç kadın gördüm. Dehşete düşmüştüm. O evde birçok erkekle ilişkiye girmeye zorlandım.""SADECE YEMEK VERİYORLARDI"

Halime Bangladeş'te zorla tutulduğu evi bir kadının işlettiğini anlatıyor. Halime bir gün evin işletmecisi kadının saldırısına uğradığını ve yaralarının 15 gün iyileşmediğini söylüyor."Bana makyaj yapıp süsleyip püslüyorlardı. Bazen gecede üç hatta dört erkek getiriyorlardı. Çok zordu. Günlerce kanamam oluyordu."Halime o evde kaldığı sürece kendisine hiç para verilmediğini, sadece üç öğün yemek aldıklarını söylüyor.

Bir akşam eve gelen adamlardan birisi Halime'ye yardım etmeye karar vermiş. Halime o geceyi şöyle anlatıyor: "Polis memuruydu. Seks için gelmişti. Ama hikayemi dinledikten sonra bana 'bacım' diye hitap etmeye başladı. Bütün gece kaldı ama bir şey yapmadık. Ardından bana telefon numarasını verip gitti."

VE KAÇIŞ...

Evden kaçmak için bir plan hazırlamaya başlamış ve kendisini ziyarete gelen bir adam uyuduğunda, adamın telefonuyla polis memurunu aramış. Polis memuru, yanında altı kişiyle birlikte gece yarısında gelmiş. Halime sözlerini, "Beni ve altı kızı daha kurtardı. Bize 'artık özgürsünüz' dedi." diye tamamlıyor.

Ancak Halime Cox's Bazar'ı terk edememiş. Bangladeş'te gidebileceği başka bir yer bilmediğini söylüyor. Parası da olmayan Halime, fuhuştan başka çaresinin kalmadığını anlatıyor. Halime kendisi gibi hayat kadınlığı yapan bir kadınla birlikte yaşamaya başlamış.

ESKİ HAYATINI GERİ İSTİYOR

Halime hayalini kurduğu hayatın ise çok başka olduğunu söylüyor: "Beş vakit namaz kıldığım günlere geri dönmek istiyorum. Ailemle birlikte yediğim yemekleri özlüyorum. Ailemle birlikte sahip olduğumuz Myanmar'daki hayatımıza geri dönmek istiyorum."Bangladeş hükümeti, yardım kuruluşlarının istismar ve taciz olaylarını engellemek için elinden geleni yaptığını söylüyor. Birleşmiş Milletler de, Bangladeş'e kaçan Arakan Müslümanlarının yaşam koşullarını iyileştirecek projelere kapılarının açık olduğunu ifade ediyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Bangladeş  E  Kaçan  Arakanlı  Müslüman  Kadınlar  Cinsel  İlişki  Kölesi  Yapılıyor    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER