Başbakan Yıldırım: S-400'ler Türkiye İçin Tercih Değil Mecburiyet

BAŞBAKAN YILDIRIM: S-400'LER TÜRKİYE İÇİN TERCİH DEĞİL MECBURİYET

Başbakan Binali Yıldırım, S-400 füzelerinin alımıyla ilgili "Türkiye için bir tercih değil mecburiyet" yorumunda bulundu.

Tarih : 13 Kasım 2017, 01:30
Puan Ver : Başbakan Yıldırım: S-400'ler Türkiye İçin Tercih Değil Mecburiyet(9/10)5

ABD temasları sırasında açıklamalarda bulunan Yıldırım, Batı'nın Türkiye'nin beklentilerini karşılayacak adımlar atmadığına değindi.

"BATI, BEKLENTİLERİMİZİ KARŞILAYACAK BİR TEKLİF SUNMADI"

Yıldırım, "S-400'ler bir tercih değil, mecburiyet. Biz, ABD ile de bu savunma işbirliğini geliştirmek istedik. Aynı şekilde AB, NATO ülkeleriyle de bu ilişkiyi geliştirmek istedik fakat beklentimizi karşılayacak bir teklif olmadı" ifadelerini kullandı.

"RUSYA İLE ANLAŞMA NATO İLE İŞ BİRLİĞİNE AYKIRI DEĞİL"

Çin'le de görüşmeleri yaptıklarını ve en sonunda Rusya ile anlaştıklarını anımsatan Yıldırım, bu anlaşmanın Türkiye'nin NATO'daki varlığına ve İttifak ile işbirliğine aykırı bir şey olmadığını vurguladı.

"NATO SORUMLULUK ÜSTLENMİYORSA BEKLEYECEK HALİMİZ YOK"

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz de ülkemizi dış tehditlere karşı korumak mecburiyetindeyiz. Eğer NATO gerektiği şekilde sorumluluk üstlenmiyorsa bekleyecek halimiz yok. Tedbirimizi almamız lazım. Rusya benzeri model Patriot'lar için ABD ile gündeme gelir mi? Bu her zaman mümkün. O zaman olmadı, bu zaman olur."

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Başbakan  Yıldırım  S-400  Ler  Türkiye  İçin  Tercih  Değil  Mecburiyet    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER