Çin Ordusu gövde gösterisiyle ABD'ye meydan okudu

ÇİN ORDUSU GÖVDE GÖSTERİSİYLE ABD'YE MEYDAN OKUDU

J-20 hayalet uçakları, destroyerler ve uçak gemilerini envanterine katan Çin ordusu, Güney Çin Denizi'nde dev deniz tatbikatı gerçekleştirerek ABD'ye gövde gösterisi yaptı. Çin Devlet Başkanı tatbikata kamuflajla katıldı.

Tarih : 12 Nisan 2018, 21:30
Puan Ver : Çin Ordusu Gövde Gösterisiyle Abd'ye Meydan Okudu(6/10)2

Çin ordusu, Güney Çin Denizi'nde dev deniz tatbikatı gerçekleştirerek ABD'ye gövde gösterisi yaptı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tatbikata kamuflajla katıldı.

3 GÜN SÜRECEK, GERÇEK SAVAŞ SENARYOLARI İCRA EDİLECEK

Çin Deniz Güvenlik İdaresinden yapılan açıklamada, ülkenin güneyindeki Haynan adasından başlayarak dikdörtgen biçimde belirlenen alanda sivil gemilere bu bölgeden ayrılmaları uyarısı yapıldığı ifade edildi ancak kaç savaş gemisinin tatbikatta yer aldığı belirtilmedi. Yıllık rutin eğitim düzeninin bir parçası olarak icra edilen tatbikatın 3 gün süreceği, tatbikatta gerçek savaş senaryolarının icra edileceği kaydedildi.

EN GÜÇLÜ HAVA VE DONANMA KUVVETLERİ İNŞASINI SÜRDÜRECEK

Çin Başbakanı Li Kıçiang geçen ay, bu yılki savunma bütçesinin geçen yıla göre yüzde 8,1 artışla 1 trilyon 106 milyar 951 milyon yüen (yaklaşık 178 milyar dolar) olarak belirlendiğini açıklamış, "ülkenin güçlü ve etkili hava ile donanma kuvvetlerinin inşasını sürdüreceğini" ilan etmişti.

J-20 HAYALET UÇAKLARI, YENİ DESTROYERLER VE UÇAK GEMİLERİ

Havada beşinci nesil J-20 hayalet uçakları, denizde yeni destroyerler ve uçak gemilerini envanterine katarak güçlenen Çin Halk Kurtuluş Ordusunun envanterinde biri kullanımda diğeri inşa sürecinde iki uçak gemisi bulunuyor. Ülkenin ilk uçak gemisi Sovyet yapımı Liaoning, Ukrayna'dan getirilmiş, Eylül 2012'de ordunun envanterine alınmıştı.

NÜKLEER YAKITLI UÇAK GEMİSİ DE GELİŞTİRMEYİ PLANLIYOR

Ülkenin tamamı yerli üretim olacak ikinci uçak gemisi 001A ise geçen yıl nisan ayında yapılan törenle suya indirilmişti. 001A'nın 2020'den önce inşasının tamamlanarak ordu envanterine alınması planlanıyor. Öte yandan Çin basının, devlet savunma sanayisi şirketi China Shipbuilding Industry Corporation'a dayandırdığı haberde, ülkenin nükleer yakıtlı uçak gemisi de geliştirmeyi planladığı ve bunun için gerekli teknolojilerin geliştirilmesinin hızlandırıldığı belirtilmişti.

ABD VE ÇİN SAVAŞ GEMİLERİ SIKLIKLA KARŞI KARŞIYA GELİYOR

ABD ve Çin'e ait savaş gemilerinin sıklıkla karşı karşıya geldiği ve dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan uluslararası sularda Çin başta olmak üzere kıyı ülkeleri Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan hak iddia ediyor. Çin, 1947'de yayımladığı 9 kesik çizgili haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı bölgenin yaklaşık yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunuyor. Pekin'in, tartışmalı sularda inşa ettiği yapay adalar üzerinde kurduğu üsleri silahlandırdığına yönelik iddialar bölge ülkeleri ile arasında gerginliğe sebep oluyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Çin  Ordusu  Gövde  Gösterisiyle  Abd  Ye  Meydan  Okudu    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER