İtirafçı Pilottan Yine Pes Dedirten Savunma: Hava Aracında Kitap Okudum

İTİRAFÇI PİLOTTAN YİNE PES DEDİRTEN SAVUNMA: HAVA ARACINDA KİTAP OKUDUM

15 Temmuz darbe girişimi sanığı eski Binbaşı Deniz Aldemir, FETÖ ilgili itiraflar içeren ifadesini mahkemede reddetti. Aldemir, o gece hava aracında kitap okuduğunu söyledi.

Tarih : 04 Ağustos 2017, 15:10
Puan Ver : İtirafçı Pilottan Yine Pes Dedirten Savunma: Hava Aracında Kitap Okudum(7/10)3

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında darbenin yönetildiği Akıncı Üssü'ne mühimmat taşıyan helikopterin pilotu sanık eski Binbaşı Deniz Aldemir, soruşturma sırasında darbe girişimi ve örgütle ilgili itiraflar içeren ifadelerini, "iradesi dışında" alındığını iddia ederek reddetti.FETÖ'nün 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 152'si asker, 3'ü sivil 155 sanık hakkındaki davaya devam edildi.

1 TON MÜHİMMAT GÖTÜRMÜŞ

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu Kampüsü'ndeki duruşma salonunda görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar, taraf avukatları ile müştekiler katıldı. Darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulundan Genelkurmay Başkanlığına personel taşıdıktan sonra darbenin yönetildiği Akıncı Üssü'ne 1 ton mühimmat götürdüğü belirlenen tutuklu sanık eski Pilot Binbaşı Aldemir, hakim karşısına çıktı.

ÖNCEKİ İFADESİNİ KABUL ETMEDİ

Savcılık sorgusu sırasında etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak darbe girişimine ve FETÖ'ye yönelik itiraflarda bulunan Aldemir, önceki ifadelerini kabul etmediğini, mahkeme huzurundaki beyanlarının esas alınmasını istediğini belirtti.

Aldemir, darbeye hazırlık toplantılarına katılmadığını, emir üzerine Kara Harp Okulundan aldığı kursiyer teğmenleri helikopterle Genelkurmay Başkanlığına getirdiğini ifade etti. Kursiyer teğmenlerin naklini tamamlamasının ardından helikoptere yüklenen malzemeleri Akıncı Üssü'ne götürdüğünü anlatan Aldemir, söz konusu bir tonluk malzemenin silah mühimmatı olduğunu daha sonradan öğrendiğini iddia etti.

Kendi aralarında konuşan askerlerin darbe girişiminden bahsetmeleri üzerine Akıncı Üssü'nden kaçarak Kara Havacılık Okuluna geldiğini ileri süren Aldemir, burada gözaltına alındığını belirtti. Savunmasının ardından Aldemir'in çapraz sorgusuna geçildi.

KAMERAYA ALINAN İFADESİNİ REDDETTİ

Sanık Aldemir, darbe girişimi sırasında yaptığı uçuşların emrini hatırlayamadığı bir harekat merkezinden aldığını söyledi.

Cep telefonunun bir ara Gölbaşı ilçesinden sinyal verdiğine ilişkin iddianamede yer alan bilginin gerçeği yansıtmadığını öne süren Aldemir, 15 Temmuz 2016 gecesi Genelkurmay Başkanlığı ile Akıncı Üssü'ne uçuş yaptığını, Gölbaşı'na ise uçuş yapmadığını iddia etti.

Aldemir, Sulh Ceza Hakimliğinde kameraya alınan ifadeleri ile savcılık sorgusu sırasında el yazısıyla kaleme aldığı ifadelerinin "iradesi dışında alındığını" ileri sürerek söz konusu ifadeleri reddetti.Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, "Hakim huzurunda kameraya alınan bunca sayfa ifadeni kabul etmiyor musun?" sorusu üzerine Aldemir, baskı altında ifade verdiğini kaydetti.

"CANIMI KURTARMAK İÇİN O İFADEYİ VERDİM"

Aldemir, daha önce verdiği ifadeyle ilgili başka bir soruya ise "Bana kağıt kalem verdiler, işlerine geleni yazdırdılar. Canımı kurtarmak için verdiğim ifademden dolayı ailem ve amirlerimden özür diliyorum." cevabını verdi.

"KİTAP OKUDUM" SAVUNMASI TEPKİ GÖRDÜ

Mahkeme Başkanı Dik'in, darbe girişiminden ne zaman haberdar olduğuna yönelik sorusu üzerine Aldemir, 16 Temmuz 2016 sabahı Akıncı Üssü'nde bulunduğu sırada darbe girişiminden haberdar olduğunu aktardı.

Aldemir, Mahkeme Başkanı Dik'in, "Akıncı Üssü'nde sabaha kadar ne yaptın?" sorusuna, "Hava aracında kitap okudum." yanıtını verdi. Bu yanıt üzerine bazı izleyiciler, "FETÖ'nün kitabını mı okuyordun?" diyerek tepki gösterdi.

Başbakanlık Avukatı Adem Keskin, sanıkların sürekli yalanlar söylediğini, devleti uluslararası alanda zor duruma düşürmeye çalıştıklarını belirtti.

Aldemir'in savunmasının ardından, duruşmaya ara verildi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: İtirafçı  Pilottan  Yine  Pes  Dedirten  Savunma  Hava  Aracında  Kitap  Okudum    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER