Kırık Kalp Hem Kalıcı Hasar Veriyor Hem de Kalp Krizi Kadar Ciddi Sonuçlar Doğuruyor

KIRIK KALP HEM KALICI HASAR VERİYOR HEM DE KALP KRİZİ KADAR CİDDİ SONUÇLAR DOĞURUYOR

Bilim insanlarına göre duygusal stresin kalbimiz üzerinde yarattığı etki, aynı kalp krizi gibi ciddi kalıcı hasarlara sebep olabiliyor.

Tarih : 13 Kasım 2017, 13:00
Puan Ver : Kırık Kalp Hem Kalıcı Hasar Veriyor Hem De Kalp Krizi Kadar Ciddi Sonuçlar Doğuruyor(8/10)4

Kırık bir kalp, vücudunuzda kalp krizi geçirmiş kadar ciddi bir hasar bırakabiliyor. Eğer şiddetli duygusal stres yaşıyorsanız, bu kalbinizde kalıcı bir bir bozukluğa sebep olabilir.

TEDAVİSİ YOK

Aberdeen Üniversitesindeki araştırmacılar, kırık kalp sendromunun tahmin edilenden çok daha yaygın olduğunu ve bunun kalbi kalıcı olarak zayıflattığını söylerken, bu durumun bir tedavisi olmadığını da sözlerine ekliyor.

EN ÇOK BİR YAKININI KAYBEDENLERDE GÖRÜLÜYOR

Şiddetli duygusal stresin belki de en hayati organımız olan kalpte, kalp krizi kadar büyük bir zarara yol açması, sonuçları oldukça ciddi olduğu halde şimdilik önüne geçilmesi mümkün olmayan bir durum.

Bu durum genellikle bir yakınını kaybeden insanlarda görülüyor. Aşırı üzüntü ve stres kalp kasını adeta şaşkına çevirip zaman içinde zayıflamasına neden oluyor. Doktorlar şimdiye kadar bu durumun geçici olduğunu ve zamanla bu hasarın iyileşeceğini düşünüyorlardı. Ancak şimdi, bu durumun geçici olmadığı keşfedildi.

KOLAY YORULUYORLAR

Araştırmacılar duygusal stres sonucu göğüs ağrısı ve nefes darlığına sebep olan takotsubo hastalığından muzdarip 37 hastayı iki yıl boyunca takip etti. Doktorlar, iyileştikleri varsayılan hastaların uzun süre sonra bile normalden çok daha kolay yorulduklarını ve egzersiz yapmakta güçlük çektiklerini gördü.

KADINLAR DAHA FAZLA ETKİLENİYOR

Araştırmacılara göre bu hastalara, kalp kirizi geçirenlerle aynı ilaçların verilmesi gerekiyor. Ayrıca takotsubo'nun diğer herhangi bir kalp problemiyle aynı aciliyetle tedavi edilmesi gerektiğini bildiren uzmanlar, kadınların bu durumdan erkeklere göre daha fazla etkilendiğini de söylüyor.

Doktorlar, aşırı stresin kalbi şaşkına çevirerek kalpteki ana odacıklardan biri olan sol ventrikülün şeklinin değişmesine sebep olduğunu ortaya çıkarmış durumda. Bilim insanları hala sorunun nasıl oluştuğunu ve neden bazı insanların diğerlerinden daha fazla etkilendiğini anlamaya çalışıyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Kırık  Kalp  Hem  Kalıcı  Hasar  Veriyor  Hem  De  Kalp  Krizi  Kadar  
Ciddi  Sonuçlar  Doğuruyor    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER