Lübnan'da Beyrut Maratonu İstifa Eden Başbakan Saad Hariri'ye İthaf Edildi

LÜBNAN'DA BEYRUT MARATONU İSTİFA EDEN BAŞBAKAN SAAD HARİRİ'YE İTHAF EDİLDİ

Lübnan'da 15.'si düzenlenen Beyrut Maratonu, istifasının ardından Suudi Arabistan'da rehin tutulduğu iddia edilen Başbakan Saad Hariri'ye ithaf edildi.

Tarih : 12 Kasım 2017, 22:10
Puan Ver : Lübnan'da Beyrut Maratonu İstifa Eden Başbakan Saad Hariri'ye İthaf Edildi(5/10)1

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bu yıl 15.'si düzenlenen Beyrut Maratonu, Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın çağrısı üzerine, geçtiğimiz günlerde başbakanlıktan istifa eden ve Suudi Arabistan'da rehin tutulduğu düşünülen Saad Hariri'ye ithaf edildi.

DESTEK GÖSTERİSİNDE BULUNDULAR

Beyrut Maratonu Federasyonu tarafından düzenlenen ve farklı etapların bulunduğu maratona, bu yıl 110 farklı ülkeden 40 binden fazla kişi katıldı. Maratona katılan binlerce kişi istifasını Suudi Arabistan'da sunan ve halihazırda bu ülkede bulunan Hariri'ye destek gösterileri düzenledi. Katılımcılar, Hariri'ye destek mesajı veren tişörtler giyerek, pankartlar taşıdı.

AA muhabirine konuşan, Beyrut Maratonu Federasyonu Direktörü Mayi Halil, maratonun genelde "bölgesel barışa destek" amacını taşıdığını özelde de Hariri'ye ithaf edildiğini belirtti.HER YIL MARATONA KATILIYORDU

Beyrut Belediye Başkanı Cemal İtani de maratonun açılışı sırasında yaptığı konuşmada, Hariri'nin her yıl söz konusu maratona katıldığını hatırlatarak, bu yılki yokluğundan dolayı üzüntü duyduklarını dile getirdi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, dün Baabda Sarayı'nda Beyrut Maraton Heyeti'ni kabul etmişti. Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden kabulün ardından yapılan yazılı açıklamada, "Spor, insan haklarının inşasına katkıda bulunur ve dürüst rekabetin, iş birliğinin ve barış değerlerinin temellerini oluşturur. Pazar günü düzenlenecek Beyrut Maratonu'na herkesin 'Hariri Lübnan'a dönsün' sloganıyla katılmasını ve başbakanı ile olan dayanışmalarını göstermelerini istiyoruz." ifadelerine yer verilmişti.SUUDİLERİN REHİN TUTUĞU İDDİA EDİLİYOR

Saad Hariri, kurduğu hükümetin güvenoyu almasının üzerinden 1 yıl geçmeden 4 Kasım'da, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da istifa ettiğini açıklamıştı. İstifanın ardından Hariri'nin Suudi Arabistan'da rehin tutulduğu iddia edilmişti.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Lübnan  Da  Beyrut  Maratonu  İstifa  Eden  Başbakan  Saad  Hariri  Ye  İthaf  
Edildi    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER