Putin'den, Erdoğan'la Görüşme Öncesi Sıcak Mesaj: İlişkilerin Eski Haline Döndüğünü Söyleyebiliriz

PUTİN'DEN, ERDOĞAN'LA GÖRÜŞME ÖNCESİ SICAK MESAJ: İLİŞKİLERİN ESKİ HALİNE DÖNDÜĞÜNÜ SÖYLEYEBİLİRİZ

Rusya'ya inen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi. 2 saat 10 dakika süren görüşme öncesi konuşan Putin "İlişkilerimiz neredeyse eski haline döndü" dedi.

Tarih : 14 Kasım 2017, 01:00
Puan Ver : Putin'den, Erdoğan'la Görüşme Öncesi Sıcak Mesaj: İlişkilerin Eski Haline Döndüğünü Söyleyebiliriz(7/10)3

Resmi temaslar için bugün öğlen saatlerinde Rusya'ya hareket eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'ye indi.

BAŞKANLIK REZİDANSINDA BULUŞTULAR

Erdoğan, havalimanından Devlet Başkanlığı Rezidansı'na geçerek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Görüşme, saat 17.20'de başladı.

Putin, Erdoğan'ı rezidans kapısında sıcak bir şekilde karşıladı.

"GÖRÜŞMELERİMİZ, İLİŞKİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEK"

Erdoğan, Putin ile baş başa görüşmeye başlamadan önce gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Erdoğan "Gerek bölgede ikili ilişkilerimiz, bunun yanında bölge sorunlarına yönelik dayanışmamız, geleceğe yönelik güvenimizi de artırıyor. Özellikle bu normalleşme süreci içerisinde gerçekten yoğun bir şekilde bir araya gelişimiz, Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecek." ifadelerini kullandı.

PUTİN: İLİŞKİLERİMİZİN ESKİ HALİNE DÖNDÜĞÜNÜ SÖYLEYEBİLİRİZ

Rusya Devlet Başkanı Putin ise "Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin artık tümüyle eski haline döndüğünü söyleyebiliriz. Ticaret hacmimiz, geçen yıl yaşanan düşüşten sonra bu yılın ilk 8 ayında yüzde 30'dan fazla arttı. Türkiye ve Rusya, Suriye krizi dahil olmak üzere tüm konular üzerinde birlikte çalışıyor" dedi.

Türkiye ile Rusya ilişkileri, Rus savaş uçağının Kasım 2015'te düşürülmesinin ardından büyük darbe almış, 2016 Haziran ayında Erdoğan'ın ölen pilotların ailelerine başsağlığı dileyen mektubuyla onarılma sürecine gitmişti.

AKAR, ÇAVUŞOĞLU VE KALIN DA KATILDI

Görüşmeye, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

GÖRÜŞME 2 SAAT 10 DAKİKA SÜRDÜ

Erdoğan ve Putin'in görüşmesi yaklaşık 2 saat 10 dakika sürdü. İkili görüşmenin ardından heyelerin toplantısı devam ediyor.

ORTAK BASIN TOPLANTISI BEKLENİYOR

Putin ve Erdoğan'ın Soçi'deki devlet başkanlığı konutunda yapacakları bire bir görüşmenin ardından heyetlerin katılımıyla toplanmaları ve daha sonra da ortak bir basın toplantısı düzenlemeleri bekleniyor.

Rusya ve Türkiye liderlerinin bu yılki 5. yüz yüze teması olan Soçi'deki bu görüşme, Suriye'de çatışmasızlığın kalıcı hâle getirilmesi için çabaların artırıldığı bir döneme denk geliyor. Zira Putin, hem Suriye içi hem de dışından çeşitli hükümet yanlısı ve muhalif grupların katılacağı bir kongre düzenlenmesini önermişti.

Rus Dışişleri yetkilileri bu kongrede Suriyeli Kürtlerin de yer alması gerektiğini söylerken, Ankara buna karşı çıkıyor.

EN SON 28 EYLÜL'DE GÖRÜŞTÜLER

Putin ve Erdoğan'ın bu yılki görüşmelerinin sonuncusu 28 Eylül'de Ankara'da gerçekleşmişti.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Putin  Den  Erdoğan  La  Görüşme  Öncesi  Sıcak  Mesaj  İlişkilerin  Eski  Haline  
Döndüğünü  Söyleyebiliriz    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER