RÜZGAR YEKA İHALESİNDE 3 KONSORSİYUM ELENDİ


Rüzgar YEKA İhalesinde 3 Konsorsiyum Elendi
Tarih : 03 Ağustos 2017, 13:00
Puan Ver : Rüzgar Yeka İhalesinde 3 Konsorsiyum Elendi(10/10)6

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, bin megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesi oluşturulması için açılan ve Türkiye'nin ilk Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinde mali zarflarda en yüksek teklif veren Vestas - Enerjisa, Goldwind - Akfen Holding - Beyçelik ve Enercon - Dafne Enerji (Polat Enerji) - Limak Enerji konsorsiyumları elendi.

8 KONSORSİYUM KATILDI

Kilovatsaat başı açık eksiltme usulüyle yapılan ihalenin komisyon başkanlığını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Alparslan Bayraktar yürütüyor.

İhaleye, Vestas - Enerjisa, General Electric - Fina Enerji, Goldwind - Akfen Holding - Beyçelik, Siemens - Türkerler- Kalyon, Enercon - Polat Enerji - Limak Enerji, Nordex - İklim Elektrik Yatırım - MKS Marmara - Zorlu Enerji, MingYang - İlk İnşaat, Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri - IC İçtaş Enerji olmak üzere 8 konsorsiyum katıldı.

YEKA İHALESİNDE İLK YAŞANANLAR

- İlk teklif zarfları açıldı: En düşük teklif 4,19 sent/KWS. Enercon, Goldvind ve Vestas OG'leri açık eksiltmeye katılmayacak. GE, Sıemens, Nordex, Mıngyang, Senvıon OGG'leri açık eksiltmede yarışacak. İhale 4,19 sent/kws'ten başladı, aralık 0,01 sent. GE/Fina Enerji mola aldı. YEKA ihalesinde açık eksiltme başladı, 5 OGG yarışıyor.

- Yarışmada ilk önce ilk 5 teklif sahibini belirlemek amacıyla Ortak Girişim Grupları tarafından verilen mali teklif zarfları açıldı.

- Rüzgar YEKA yarışması ETKB Müsteşar Yardımcısı Alparslan Bayraktar'ın başkanlığında birazdan başladı.

- YEKA ihalesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının E-Blok 1 No'lu toplantı salonunda, açık eksiltme usulüyle gerçekleştiriliyor.

4 ALMAN ŞİRKET ÖN PLANDA

Türkiye'nin 5 ayrı bölgesinde toplamda bin megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesi kurulması için yapılacak ihale için geçen hafta, dünyanın en büyük ilk 10 rüzgar türbini üreticisinin 8'i teklif vermişti. Teklif veren konsorsiyumların içinde dört Alman, iki Çin, bir Amerikalı ve bir Danimarkalı şirket yer almıştı. Kilovat saat başı tavan fiyatın 7 dolar/centten başlayacağı ihaleyi kazanan konsorsiyum, yüzde 65 yerlilik oranını tutturmak kaydıyla 100 milyon doların üzerinde yatırım maliyeti olan bir rüzgar türbin fabrikası kuracak. Fabrikada her biri en az 2.3 megavat gücünde olmak üzere 300 ila 450 yerli rüzgar türbini üretilecek.

1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Türkiye'nin 5 ayrı bölgesinde toplamda bin megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesi kurulması için yapılacak ihaleye, 4 Alman şirketi Türk ortaklarıyla konsorsiyum olarak teklif verdi. Ayrıca, dünyada ilk 10'da yer alan Amerika, Çin ve Danimarka merkezli rüzgar türbini üreticisi şirketler de Türk ortaklarıyla ihaleye girmek üzere tekliflerini sundu. İhaleyi kazanan konsorsiyum, kanat, jeneratör tasarımı, malzeme teknolojileri ve üretim teknikleri, yazılım ve yenilikçi dişli kutusu alanlarından en az üçünde toplam 5 alanda 10 yıl boyunca Ar-Ge çalışması yapacak. Ar-Ge çalışmaları için her yıl 5 milyon dolarlık bütçe ayrılırken, yüzde 80'i yerli mühendislerden oluşan 50 teknik personel ile Ar-Ge faaliyetleri yürütülecek. Rüzgar YEKA ihalesinin kazananı, 1 milyar doların üzerinde rüzgar tesisi yatırımı yapacak. Bu projeyle kurulacak santrallerin işletmeye girmesiyle her yıl asgari 3 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1,1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanacak. Aynı zamanda, kurulacak rüzgar tesisleri sayesinde yıllık ortalama 1.5 milyon ton karbon emisyon azaltımı sağlanacak.

KİMLER KATILDI?

İhaleye, teklif veren konsorsiyumlar şu şekilde:- Vestas (Danimarka) - Enerjisa- General Electric (GE- Amerika) - Fina Enerji- Goldwind (Çin) - Akfen Holding - Beyçelik- Siemens (Almanya)-Türkerler-Kalyon- Enercon (Almanya)-Polat Enerji-Limak Enerji- Nordex (Almanya)-İklim Elektrik Yatırım-MKS Marmara - Zorlu Enerji- MingYang (Çin)-İlk İnşaat- Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri (Almanya)-IC İçtaş Enerji

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Rüzgar  Yeka  İhalesinde  3  Konsorsiyum  Elendi    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER