Şanlıurfa'da Ot Yetişmeyen Araziler, GES Tarlasına Dönüştü

ŞANLIURFA'DA OT YETİŞMEYEN ARAZİLER, GES TARLASINA DÖNÜŞTÜ

Türkiye'nin güneş ışığını en fazla alan kentlerinin başında gelen Şanlıurfa'da, elverişsiz olduğu için ekim yapılamayan atıl durumdaki arazilere, Güneş Enerjisi Santralleri kuruldu.

Tarih : 13 Kasım 2017, 13:10
Puan Ver : Şanlıurfa'da Ot Yetişmeyen Araziler, Ges Tarlasına Dönüştü(9/10)5

Yenilenebilir enerjide önemli kaynak olan güneş enerjisinden yararlanmak isteyen çok sayıda yatırımcının tercih ettiği Şanlıurfa'da, şu ana kadar 47 GES yatırımına onay verildi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi de içme ve atık su arıtma tesisinin bulunduğu 3 noktada yatırım yaparak, elektriğini güneş enerjisinden elde etmeye başladı.

"YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJELERİNE ÖNEM VERİYORUZ"

Kentte daha önce ekim yapılamayan atıl durumdaki arazileri artık GES panelleri süslerken, Büyükşehir Belediye Başkanı Çiftçi, bu sektörde yatırım yapmak isteyenleri, güneş ışığından en fazla yararlanan kentlerin başında gelen Şanlıurfa'ya davet etti. Şu anda, kentte 6 milyon metrekarelik alanda 47 GES projesine ruhsat verdiklerini belirten Çiftçi, GES projelerini hem çevre dostu olduğu hem de istihdam sağladığı için önemsediklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak 3 tesiste kendilerinin de yatırım yaptıklarını, iki noktaya daha yatırım yapacaklarını anlatan Çiftçi, 5'inci, 6'ncı ve 7'nci sınıf olarak tanımlanan ve tarım yapılamayan arazilere GES panellerinin kurulmasına izin verdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"HEM ÖZEL SEKTÖRÜN HEM KAMU SEKTÖRÜNÜN PROJELERİ VAR"

"Şanlıurfa, coğrafya olarak yenilenebilir enerjiye uygun bir kent. Şu anda şehrimizde hem özel sektörün hem de kamu sektörünün projeleri var. Biz de enerji tüketen bir kurum olarak 3 içme ve atık su tesislerimizin bulunduğu noktaya bu panellerden kurduk. Doğa dostu ve dünya var oldukça devam edecek olan güneş enerjisinden yararlanmak istiyoruz. Tarım yapılamaz durumdaki 5'inci, 6'ncı ve 7'nci sınıf arazilerde bu sistemin kurulumuna izin veriyoruz. Bu yönde yatırım yapacak olanlar projelerini hazırlayıp bize müracaatta bulunuyorlar. Biz de inceleyip gerekli planlamayı yapıyoruz. Şu ana kadar 47 proje müracaatı oldu ve biz bunları planladık ruhsat işini bitirdik. Biz bu yöndeki müracaatlarda yatırımcının önünü açıyoruz. Yenilenebilir enerji, istihdam ve yatırım açısından biz GES projelerine önem veriyoruz. İşe yaramayan dağlık alanlar, ot bitmeyen araziler, kayalık alanlara artık GES panelleri döşeniyor ve ülke ekonomisine katkıda bulunuluyor. Hidroelektrik santrallerin, termik santrallerin ömrü sınırlı olduğu için dünya döndükçe var olacak doğa dostu güneş enerjisinden yararlanmalıyız. Biz sahip olduğumuz bu değer ile şehrimizi yenilenebilir enerjinin merkezine dönüştürmeyi hedefliyoruz."

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Şanlıurfa  Da  Ot  Yetişmeyen  Araziler  Ges  Tarlasına  Dönüştü    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER