Suudi Arabistan'daki Yolsuzluk Operasyonunda Bilanço Açıklandı

SUUDİ ARABİSTAN'DAKİ YOLSUZLUK OPERASYONUNDA BİLANÇO AÇIKLANDI

Suudi Arabistan'da prenslere kadar uzanan yolsuzluk operasyonunun bilançosu belli oldu. Şimdiye kadar 159 kişi tutuklandı, 376 kişinin hesabına el konuldu.

Tarih : 06 Aralık 2017, 02:40
Puan Ver : Suudi Arabistan'daki Yolsuzluk Operasyonunda Bilanço Açıklandı(10/10)6

Suudi Arabistan Başsavcılığı, yolsuzluk nedeniyle gözaltına alınanlar ile onlarla bağlantılı 376 kişiye ait banka hesabının dondurulduğunu bildirdi. Öte yandan Başsavcı, şimdiye kadar 159 kişinin tutuklandığını söyledi.

159 KİŞİ TUTUKLANDI

Başsavcı Şeyh Suud el-Muceb, yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu tarafından ifadeye çağrılanların sayısının 320'ye ulaştığını, bunlardan bazılarının savcılığa sevk edildiğini, şu ana kadar tutuklananların sayısının ise 159 olduğunu belirtti.

376 KİŞİNİN BANKA HESABI DONDURULDU

Yolsuzlukla suçlananların çoğunun anlaşmayı kabul ettiğini ve haklarındaki işlemlerin tamamlanması için çalışmaların sürdüğünü aktaran Muceb, gözaltına alınanlar ile onlarla bağlantılı 376 kişiye ait banka hesabının dondurulduğu bilgisini verdi.

"İLK AŞAMA ANLAŞMA"

Ülkedeki yolsuzluk davalarının iki aşamada gerçekleştiğini vurgulayan Muceb, şunları kaydetti:

Birincisi müzakere ve anlaşma. Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, kamuoyu çıkarına uygun şekilde karar veriyor. Bu aşamanın birkaç hafta içinde bitmesi bekleniyor. Gözaltındakiler, bu aşamada istedikleri ile iletişim kurabiliyor. Yolsuzlukla suçlanan kişi, anlaşmayı kabul etmez ya da suçunu inkar ederse başsavcılığa sevk ediliyor. İkinci aşama da savcılığa sevk edilmesinin ardından başlayan rutin işlemlerdir.

"İŞKENCE SÖZ KONUSU DEĞİL"

Yolsuzlukla suçlanan kişilerin soruşturma ve mahkeme safhasında avukat tutmanın yanı sıra birçok hakka sahip olduğuna dikkati çeken Muceb, yolsuzluk davaları kapsamında gözaltına alınanlara yönelik herhangi bir işkence uygulamasının söz konusu olmadığını ifade etti.

PRENS VE BÜROKRATLAR GÖZALTINA ALINMIŞTI

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından 4 Kasım'da yayımlanan kraliyet kararnameleri ile Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu kurulması kararlaştırılmıştı. Söz konusu komisyon tutuklama, mal varlığına el koyma ve gerekli diğer işlemleri yapmak ile yetkilendirilmiş, başkanlığına da Kral Selman'ın oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman getirilmişti.

Komisyonun kurulmasının hemen ardından başlatılan "yolsuzluk soruşturmaları" çerçevesinde başta Kraliyet Muhafızları Bakanı Prens Mutab bin Abdullah ve milyarder iş adamı Prens El-Velid bin Talal olmak üzere çok sayıda prens, bakan ve iş adamı gözaltına alınmıştı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Suudi  Arabistan  Daki  Yolsuzluk  Operasyonunda  Bilanço  Açıklandı    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER