Türkmenatör Lakaplı Cumhurbaşkanı'nın Videosu Olay Yarattı: Bisiklete Binerken Basket Atıyor

TÜRKMENATÖR LAKAPLI CUMHURBAŞKANI'NIN VİDEOSU OLAY YARATTI: BİSİKLETE BİNERKEN BASKET ATIYOR

Batı'da 'otokratik' eğilimleri nedeniyle eleştirilen Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbangül Berdimuhammedov'un bisiklet sürerken aynı anda basket attığı yeni imaj çalışmasının görüntülerioldukça ses getirdi.

Tarih : 13 Kasım 2017, 23:20
Puan Ver : Türkmenatör Lakaplı Cumhurbaşkanı'nın Videosu Olay Yarattı: Bisiklete Binerken Basket Atıyor(5/10)1

Bir ülkenin otokakratik eğilimleriyle eleştirilen lideri, imajını nasıl değiştirebilir? Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbangül Berdimuhammedov için yanıt basit: Bisiklete binerken aynı anda basketbol oynadığın görüntüleri devlet televizyonunda yayınlatarak.

LAKABI "TÜRKMENATÖR"

İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne (HRW) göre Berdimuhammedov "dünyanın en baskıcı ülkelerinden birini" yönetiyor. Gücünü tüm dünyaya haykırmak için farklı silahlarla poz verdiği görüntüleri devlet televizyonuna yansıyan Türkmenistan Cumhurbaşkanı, Arnold Schwarzenegger'in oynadığı ünlü film serisinden esinlenerek kendisine "Türkmenatör" adını takmıştı.

YENİ İMAJ ÇALIŞMASI

Çarşamba günü Facebook'tan paylaştığı videoda Berdimuhammedov kamuoyundaki imajını yumuşatmak adına yeni bir taktik kullandı. Bir spor salonunda çekilen görüntülerde 60 yaşındaki Berdimuhammedov'un bisiklete binerken bir yandan da elindeki topuyla basket atmaya çalıştığı görülüyor.Ülkenin üst düzey güvenlik yetkilileri de videoda önemli rol oynuyor. Türkmen lideri taklit eden yetkililer, bisiklet üstünde olmadan basket atıyor ancak top yine de potadan geçemiyor. Berdimuhammedov daha sonra diğer yetkililere ağırlık kaldırmayı öğretirken görülüyor.

SADDAM HÜSEYİN'E BENZETİLİYOR

Eski dişçi Berdimuhammedov'un hayatın içinden ve de güçlü bir lider imajı verdiği video, Facebook'ta şu ana dek 20 binden fazla izlendi. Kullanıcılar onu Kore lideri Kim Jong-un ile Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'le karşılaştırdı. Bazı sosyal medya kullanıcıları görüntülerle dalga geçerken, bazıları onu övdü.Bir kullanıcı "Kendisi cumhurbaşkanı değil de peri masalında sanki. Saddam Hüseyin'in Fırat nehrini yüzerek geçtiği, altın kaplama tüfeğiyle ortalıkta gezdiği görüntüleri hatırlatıyor" ifadelerini kullandı. Bir başkası ise, "Yeni bir spor icat edildi" diye yazdı. Eski bir dişçinin üst düzey yetkililere ders veriyor olmasını övenler de vardı.BERDİMUHAMMEDOV KİMDİR?

Berdimuhammedov 2007 yılından beri Türkmenistan'ın lideri. Koltuğunu devraldığı Saparmirat Niyazov, liderliği döneminde kendi altın heykelini diktirerek halkın önünde kült bir figür olmayı amaçlamıştı. 2015 yılında Berdimuhammedov da kendi altın heykelini yaptırdı.Şu ana kadar DJ'lik yaparken, askeri araçları sürerken, savaş uçaklarını kullanırken ve gitar çalıp şarkı söylerken televizyon ekranlarında görüldü. 2013'te bir at yarışını kazandıktan hemen sonra ise atından düştü. Korumaları halkın arasına dalıp düşme anını görüntüleyen biri var mı diye bakındı, kimseyi bulamadı ancak görüntüler yine de ortaya çıktı.Şubat ayında üçüncü dönemi başlayan Berdimuhammedov, 2016'da geçirilen yeni anayasa tasarısı sayesinde yaşamının sonuna kadar cumhurbaşkanı kalabilir. Türkmen hükümeti, liderin imajını yönetebilmek için medya ve internet erişimi üzerinde sıkı kontrol sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Türkmenatör  Lakaplı  Cumhurbaşkanı  Nın  Videosu  Olay  Yarattı  Bisiklete  Binerken  Basket  Atıyor  
  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER